labioplasti.com.tr sitesi ana sayfa header dr eser ağar logosu

Kızlık Zarı Dikimi

labioplasti.com.tr sitesi wedge labioplasti sayfası tema görseli
  • 06/02/2022

Kızlık Zarı Dikimi (Himenoplasti) Nedir ?

Cinsel ilişki esnasında kanama oluşturmak için, daha önce bütünlüğü bozulmuş olan kızlık zarı dokusunu tekrardan dikme ya da kanamaya neden olacak şekilde dokuyu yeniden oluşturma işlemlerine kızlık zarı dikimi veya himenoplasti adı verilir.

Kızlık Zarı Muayenesi

Hymenin o anki durumunu değerlendirmek için yaptığımız jinekolojik muayeneye kızlık zarı muayenesi adı verilir. Hasta jinekolojik pozisyondayken dış dudaklar dışarı doğru çekilerek vajina girişi ve kızlık zarı dokusu gözlenmeye çalışılır. Hastanın kendisine hymenin normal olup olmadığı, hangi tipte olduğu, daha önceden herhangi bir esneme, bütünlüğünde bozulma olup olmadığı bilgisi verilir.

Kızlık zarı dikimi yaptırmak isteyen hastalarda ise bu muayene yapılarak hangi şekilde kızlık zarı dikimi (kalıcı/geçici) yapılacağına karar verilir.

Kızlık zarı dikimi iki şekilde yapılır. 

  1. Geçici Kızlık Zarı Dikimi (Primer Onarım)
  2. Kalıcı Kızlık Zarı Dikimi (Flep Yöntemi)

Geçici Kızlık Zarı Dikimi Nedir?

Geçici kızlık zarı dikimi yöntemi dediğimiz yöntem planlanan ilişki tarihinden 2-3 gün önce yapılır. Kızlık zarı dikimi ile ilgili işlemler çoğunlukla genel anestezi altında yapılır. Genel anestezi altında hymen dokusu karşılıklı olarak ince dikişler ile dikilir. Vajina girişi daraltılır. Cinsel ilişki sırasında dikişlerin olduğu yerlerden kanama meydana gelir. Hymen dokusu karşı karşıya getirildiğinde kaynayabilen bir yapıya sahip olmadığı için bu işlemin ömrü dikişlerin ömrü ile sınırlıdır. İşlem yapıldıktan 3-4 gün sonra dikişler etkisini kaybede. Bu nedenle bu yöntemin adı geçici kızlık zarı dikimi olarak da bilinir. 

Geçici kızlık zarı dikimi ile cinsel ilişki esnasında kanama olma ihtimali %100’e yakındır. 

Kızlık zarı dikimi işlemleri gizlidir. Hasta mahremiyeti kurallarına son derece dikkat etmek gerekir. 

Kalıcı Kızlık Zarı Dikimi Nedir?

Vajina giriş kısmında meydana getirilen bir flep dokusu ile vajina girişinin daraltıldığı ve cinsel ilişkide kanamanın hedeflendiği diğer yöntem kalıcı kızlık zarı dikimi olarak adlandırılır. Flep yöntemi ile kızlık zarı dikimi olarak da bilinmektedir.  

Flep yöntemi planlanan ilişkiden seneler önce bile yapılabilir. Bu yöntemde kızlık zarı dokusu dikilmez. Kızlık zarının önünden ya da arkasından doku kaldırılarak adeta yeni bir kızlık zarı yaratılır. Kalıcı kızlık zarı dikimi genel anestezi altında yapılır ve yaklaşık 15 dakika kadar sürer. Vajina girişi yeni bir doku oluşturularak daraltılır. Bu doku iyileştikten sonra yıllar bile geçse cinsel ilişki sırasında bu doku yırtıldığı için kanama meydana gelir. Uzun yıllar boyunca geçerliliğini koruduğu için  kalıcı yöntem olarak bilinmektedir.

İşlemden sonra flebin düzgün bir şekilde iyileşmesini sağlamak için pansumanlara dikkat etmek gerekmektedir. İyileşme aşaması muayeneler ile değerlendirilir. Dokunun tam olarak iyileştiğinden emin olduktan sonra uzun yıllar boyunca bir daha kontrole gerek olmaz. 

Kalıcı kızlık zarı dikimi işleminden sonra kanama olma ihtimali %90 civarındadır. %10 hastada yırtılma olur ama kanama olmayabilir. Çünkü oluşturduğumuz doku aslında hymen dokusu değildir. Kalıcı kızlık zarı dikimi işlemi ile oluşturduğumuz doku, hymen dokusu kadar damarlı ve kanamaya meyilli bir doku değildir. Bu nedenle nadiren yırtılma olsa da kanama olmayabilir.

Sonuçta daha önce hiç ilişkiye girmemiş, kızlık zarında hiç esneme olmamış kişilerde bile %90 ihtimalle kanama olduğunu düşünürsek aslında doğala yakın bir oran elde etmiş oluyoruz.  

Bazen de bu flep dokusu sertleşerek iyileşebilir ve ilişkiye müsade etmeyebilir. İlişkiye müsaade etmez ise, kapalı kızlık zarına nasıl müdahale ediyorsak aynı şekilde flep dokusuna da ufak bir müdahale gerekebilir. 

Kalıcı ve Geçici Kızlık Zarı Dikimi Arasındaki Farklar Nelerdir ?

İki yöntemde de planlanan cinsel ilişkide kanama olması hedeflenir. Geçici kızlık zarı dikimi planlanan ilişkiden 2-3 gün önce yapılır. Eğer dikim işlemi için yeterli süreniz yoksa bu yöntem tercih edilmelidir. Kalıcı kızlık zarı dikimi işleminin iyileşme süreci uzundur. Uzun süreli durumlarda tercih edilir. Geçici yöntemde kızlık zarı dokusu onarılır. Flep yönteminde ise hymen ile ilgili bir işlem yoktur. Yapılacak olan müdahale hymenin önünde yer almaktadır.

Kızlık Zarı Dikimi Anlaşılır mı?

Hymenoplasti yapılıp yapılmadığı partneriniz tarafından anlaşılmaz. Ancak kadın hastalıkları ve doğum uzmanları tarafından bu işlemlerin yapıldığı anlaşılabilir.

Kızlık Zarı Dikimi Fiyatları Nelerdir?

Kızlık zarı dikimi fiyatları hangi yöntemin uygulanacağına, hangi hastanede ya da klinikte işlemin yapılacağına, genel ya da lokal anestezi seçimine göre farklılık gösterir. Kızlık zarı dikimi fiyatlarını Sağlık Bakanlığı kuralları gereğince sitemizden yayınlayamıyoruz. Fiyatlarımız gizli değildir. Fiyat bilgisi almak için aşağıdaki formu doldurabilir ya da 02127286361 ve 05052607239 numaralı telefondan bizlere ulaşabilirsiniz. Yardımcılarım sizlere yardımcı olacaklardır.

Geçici kızlık zarı dikimi işleminde kızlık zarı dikilir, kalıcı kızlık zarı dikimi işleminde ise vajina ya da vulva dokusundan yeni bir kızlık zarı oluşturulur.  

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir