labioplasti.com.tr sitesi ana sayfa header dr eser ağar logosu

Kızlık Zarı Nedir?

labioplasti.com.tr sitesi kızlık zarı nedir konusu tema görseli
  • 15/11/2018

Kızlık Zarı (Hymen) Nedir?

Kızlık zarı (diğer ismi “himen”, “hymen”) vajina girişinde yer alan vajinayı çepeçevre saran bir dokudur. Tam olarak fonksiyonu bilinmemekle birlikte ergenliğe kadar vajinanın içerisine mikroorganizmaların transferini engellediği düşünülmektedir.

Kızlık zarı ile ilgili internette yer alan yazıların hemen tamamı genç bir kızın ya da ergenin hayatını derinden sarsan, onu korkutan safsatalar ile doludur. Kızlık zarı nedir konusu bizim gibi ülkelerde farklı gelişmiş ülkelerde farklı algılanmaktadır. Maalesef kızlarımızın anneleri de bu safsatalara inanmakta, kızlarını yanlış bilgilendirmekte hatta onların vajinismus sorununa sahip olmalarına yol açacak derecede sorumsuzca davranmaktadırlar.

Bu yazıda tamamen objektif olmaya çalışacağım ve bu konu hakkında yıllardır tecrübe ettiğim her şeyi sizlere ileteceğim. Amacım bu konuda farkındalık yaratmak, kızlarımızı içine girdikleri bu sarmaldan çıkarmaktır.

Haydi başlayalım,

Sizce normal bir insan bu fotoğraftaki hareketi daha önce hiç çalışmadan yapabilir mi? Hiç egzersiz yapmadan ilk seferde bu hareketi yapmaya çalışan bir insanın başına neler gelebilir bir düşünün. Ama çalışarak, dokuyu esneterek, süreci zamana yayarak bu süreci sorunsuz geçirdiğinizde en zor hareketi bile yapmak mümkün değil midir?

Kızlık zarı da neticede bir dokudur. Yıllarca dokunulmamış bir doku, daha önce hiç esnetilmemiş, tabu olmuş, ağrıyacak, kanayacak korkusu ve endişesi ile vajinal ıslanma olmamış bir doku düşünün. İlk ilişkide vajina heyecandan kasılmış daralmış, erkek heyecanlı, performans kaygısı yaşıyor, ya erken boşalırsam korkusu ile hızlıca vajinaya giriş yapma derdinde. Şartlar böyle iken bu dokunun zorlanması, gerilmesi, yırtılması, kanama olması, ağrı olması kadar normal bir şey olabilir mi. Öte yandan zaman içerisinde bu doku esnetilse, vajinal ıslanma sağlandıktan sonra, kayganlaştıcılar kullanılarak nazik bir şekilde vajene giriş yapılırsa bir çok hastada kanama olmaz.  Kanama olması da şart değildir zaten. Ancak kültürel sorunlar nedeni kanamanın olmazsa olmaz ve normal bir şekilde algılanması, kanama olmadığında neden kanama olmadı diye tuhaf karşılanması aslında anormaldir.

Kısacası, yanlış yapılan davranışlar ile kanamaya sebebiyet vermek bu coğrafyada normal kabul ediliyor. Ve maalesef doğruyu yaşayanlar cezalandırılıyor.

2022 yılında olsak da kızlık zarı halen daha önce cinsellik yaşanmadığına dair bir delil olarak kullanılmaktadır. Yani aslında fizyolojik bir faydadan ziyade hayatı derinden etkileyen bir iç huzursuzluk olarak kadınların hayatında yer almaya devam etmektedir.

Kızlık Zarı Çeşitleri Nelerdir?

Bütün dokularımızda olduğu gibi kızlık zarı da kişiden kişiye değişkenlik gösteren yapıda olabilir. Kızlık zarının çeşitli olması kadınlarımızı ilgilendiren önemli bir konu değildir. Sadece tamamen kapalı olması, ya da ilişkiye müsaade etmeyecek derecede dar olması bizim için sorun yaratır. Kapalı olması ya da çok dar olması da neyse ki nadiren gözlenen durumlardır.

Kızlık Zarı Çeşitleri ve Özellikleri Nedir?

Çoğunlukla anüler hymen çeşidi gözlenir. Bu tipte kızlık zarı vajina çevresinde çepeçevre yerleşiktir. Ortasında makul derecede bir açıklık vardır. Elek ya da kevgir tarzındaki kızlık zarı nadiren gözlenir. Ortasında bant şeklinde bir doku olan septat hymen de nadiren gözlenir. Daha önce de söylediğim gibi bizi ilgilendiren kısmı adet görmeye ya da cinsel ilişkiye engel olup olmadığıdır.

Kızlık Zarı Muayenesi

Son derece çağ dışı olup maalesef yapmak zorunda kaldığımız muayene biçimidir. Hasta jinekolojik muayene masasına alınır. Her iki elimiz ile dış dudaklar tutularak çekilir ve vajina girişi ve kızlık zarı görülmeye çalışılır. Kızlık zarında vajina duvarına kadar ilerlemiş bir yırtık olup olmadığı değerlendirilir. Ancak ve ancak kişinin kendi isteği ile yapılabilir. Başka bir refakatçi eşliğinde gelinen durumlarda yapılmaz. Hasta 18 yaşının üzerinde ise başka birisine (annesi olsa dahi) bilgi verilmez.

Adli vaka durumunda savcılık talebi ile devlet hastanelerinde kızlık zarı muayenesi yapılıp resmi makamlara sonuç iletilebilir. Bunun dışında kişilerin rızası olmadan bu tarz bir muayene yapılması söz konusu değildir.

Evde Kızlık Zarı Muayenesi

Doktorların bile görmekte zorlandığı bir muayene yöntemini evde kendi başınıza yapamazsınız. O bölgeyi görünür hale getirseniz bile gördüğünüz görüntünün adını koyamazsınız. Eğer bu muayeneyi yaptırmak istiyorsanız evde kendiniz bakmak yerine bir kadın hastalıkları ve doğum uzmanına başvurmanızı öneririm.

Kızlık Zarı Kanaması

Kızlık zarı ilk ilişki ile zedelenirse bir iki damla kanama olabilir. Kanama çoğunlukla kendiliğinden durur, eğer durmaz ise kanama odağını görebilirseniz üzerine bir parça pamuk ile bastırıp 10 dakika beklerseniz kolayca duracaktır.

İlişki olmasına rağmen kanama olmaması da normaldir. Bazen cinsel ilişki olmasına rağmen kızlık zarı bütünlüğünü korur. Hatta bu durum yıllarca bu şekilde devam edebilir.

Kızlık Zarı Kanaması Durmuyor

Eğer siz ilişkiye müsait olmayan bir kızlık yapısına sahipseniz, hiç hazırlık yapmadan şiddetli bir seks eylemine maruz kaldıysanız, vajina çok dar, penis fazla büyük ise, penis vajina uyumu yokken ciddi anlamda zorlanma olduysa kızlık zarı kanaması aşırı miktarda olabilir, beraberinde vajina içerisinde de yırtıklar meydana gelebilir. Kanamanın yerini görebiliyorsanız üzerine pamuk ile 5-10 dakika bastırdığınızda kanama duruyorsa sorun yok. Ancak kanama vajinanın içerisinden geliyorsa, çok şiddetli ise, baskı yapmanıza rağmen kızlık zarı kanaması durmuyor ise acilen bir kadın hastalıkları ve doğum uzmanına başvurmanızı öneririm.

Kızlık zarının kanaması beklentisinde değilseniz, ille de kanasın tarzında bir görüşünüz yoksa buraya kadar yazdıklarım sizin için yeterli olacaktır.

Evlilik öncesi cinselliğe karşıyım, kızlık zarı kanaması benim için çok önemli, kanamaması durumunda çok zorda kalırım, benim kendimi karşı cinse ve aileme ispatlamam lazım tarzında bir görüşe sahipseniz bundan sonraki yazıları okumanızı tavsiye ederim. 

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir