labioplasti.com.tr sitesi ana sayfa header dr eser ağar logosu

Labioplasti Teknikleri

trim labioplasti tema görseli
  • 06/02/2022

Labioplasti Teknikleri

En yaygın uyguladığımız labioplasti teknikleri trim labioplasti, radyofrekans labioplasti, lazer labioplasti ve wedge labioplastidir. 

En iyi yöntemi belirlerken avantaj ve dezavantajları bilmek gerekir. Öyle bir yöntem olmalı ki keserken dokuya zarar vermemeli, aynı zamanda keserken de kanamaya yol açmamalıdır.

Şİmdi bu teknikleri tek tek inceleyelim. 

Trim Labioplasti

Trim kelimesi Latincede kesmek, kırpmak anlamına gelir. Trim labioplasti genel bir tabirdir.

Makas ve bistüri kullanılara yapılan labioplasti genelde trim labioplasti olarak adlandırılır. 

trim labioplasti öncesi sonrası çizimi

Trim labioplastide makas ya da bistüri kullanıldığı için komşu doku hasarı çok az olur ve bu avantajdır ancak bu yöntemde kanama kontrolünü sağlamak zordur. 

Trim labioplasti videsounu izlemek için TIKLAYINIZ..

Radyofrekans Labioplasti

Radyofrekans labioplastide iç dudaklar radyofrekans cihazı kullanılarak küçültülür. Benim yıllardır tercih ettiğim yöntem budur. Çünkü bu yöntemde yan doku hasarı azdır. Dokuyu keserken sağlam doku yanmaz, kanama kontrolünü  sağlaması da bir diğer avantajıdır. 

Amerika Birleşik Devletleri’nde lazer ile birlikte en sık tercih edilen teknik Radyofrekanstır. 

 

Radyofrekans bu teknikler içerisinde en avantajlı olan yöntemdir. Çünkü dokuyu keserken hem kanatmaz hem de yanığa sebep olmaz. Radyofrekansın dokuda oluşturduğu termal hasar 1 mikron ile sınırlıdır, iğne uçlu elektrot sayesinde dokunun kama şeklinde çıkarılabilmesi ve labioplasti sonrası iç dudağın kalınlaşmaması açısından avantaj sağlar.

Radyofrekans Labioplasti Videosu İzlemek İsterseniz TIKLAYINIZ

Radyofrekans iğne elektrod ile öncelikle iç dudağın iç kısmına, sonra da dış kısmına kesi yapılır. Bu aşamada dikkat edilmesi gereken şey iç dudağa kesi yaparken iğne uçlu elektrodun açısıdır. İç dudak sagittal düzlemde 45 derece açı ile kesilmeli aynı şekilde iç dudak iç kısmından kesi yaparken de yine sagittal düzlemde 45 derece açı ile kesi yapılmalı ve elma dilimi şeklinde doku çıkarılmalıdır. Bu şekilde iç dudaklardan longitüdinal eksende kama şeklinde parça çıkarılır ve geride kalan iç dudağın iki yüzeyi birbirine dikilir. Burada amaç iç dudakların ince formunu korumaktır. Sağlık profesyoneli iseniz ve daha ayrıntılı bir şekilde tekniği anlamak istiyorsanız uyguladığım labioplasti ameliyatının ayrıntılarını Güncel Kadın Hastalıkları ve Doğum Çalışmaları kitabında bulabilirsiniz. 

Makas ve bistüri hasar vermeden dokuyu keser ama kanama miktarı fazla olur. Lazer kesisi kanama açısından avantajlıdır ama yanığa sebep olur. Radyofrekans bu teknikler içerisinde en avantajlı olan yöntemdir. Çünkü dokuyu keserken hem kanatmaz hem de yanığa sebep olmaz.

Wedge Labioplasti

Wedge tekniği ile labioplasti ilk olarak Gary Alter tarafından tanımlanmıştır. Trim labioplastiden farklı olarak iç dudakların ortası ya da aşağı kısmından üçgen – kama şeklinde doku çıkarılır ve kalan dudaklar birbirine dikilir. İç dudak boyutları ve hacminin fazla olduğu durumlarda tercih ettiğimiz bir yöntemdir. Bu yöntemin avantajı iç dudağın doğal renginin korunmasıdır. Wedge tekniği ile labioplasti yapmanın dezavantajı, santral arter zedelenmesi ihtimalidir ve %1 ihtimalle yara iyileşmesi dönemde dikişlerin açılmasına sebep olabilir. Nadiren dikiş yerlerinde delik ya da pencereler oluşabilir ve tekrar müdahale etmek gerekebilir. Bu ihtimali azaltmak için translüminasyon yöntemi ile santral arterin geçtiği yer tespit edilir ve kesi ona göre yapılır. Geç eriyen dikiş tercihi de açılmaların önlenmesi açısından önemlidir.

wedge labioplasti figür

 Wedge Labioplasti izlemek isterseniz TIKLAYINIZ

 

Wedge tekniği, iç dudak boyutları ve hacmi fazla ise tercih ediyorum. Aynı zamanda bu yöntem iç dudağın doğal renginin korunması açısından da avantajlıdır. 

Deepitelizasyon Labioplasti

Bu teknikte iç dudağın iç ve dış kısımlardan pencere şeklinde doku çıkarılır ve sonrasında pencerenin dış kanatları birbirine dikilir. Deepitelizasyon labioplastide amaç iç dudak içerisindeki sinir ve damarların korunmasıdır. İç dudaklarda büzüşme ve kalınlaşmaya sebep olduğu labioplasti için tercih ettiğim bir yöntem değildir.

Ameliyatsız Labioplasti

Labioplasti operasyonuna alternatif olacak ameliyatsız bir işlem yoktur. Varsa da ben bilmiyorum 😄. Ameliyatsız labioplastiden kasıt muayenehane ortamında lazer ile iç dudakların kesilmesi olabilir. 

Labioplasti operasyonunda farklı teknikler vardır. Hangi tekniği uygulayacağıma İç dudakların yapısına göre karar veriyorum. 

Dr. Eser Ağar 19/03/2022

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir