labioplasti.com.tr sitesi ana sayfa header dr eser ağar logosu

Vajina Neden Genişler

labioplasti.com.tr sitesi vajina neden genişler sayfası tema görseli
  • 06/02/2022

Vajina en iç tabakada epitel ve mukoza, alt katmanlara doğru bağ ve kas dokusundan oluşan boru şeklinde bir organdır. Vajinanın çevresinde kendini sabitleyebileceği sert bir doku olmadığı için yaş ilerleyince, hamilelikler ve doğum sayısı arttıkça, menopoza girince, sık cinsel ilişki durumunda, sık yapılan jinekolojik muayeneler sonrasında bu dokularda gevşeme olur. 

Doğum esnasında meydana gelen yırtıklar, doğum esnasında yapılan epizyotomi kesileri, epizyotomi dikişlerinin iyileşme sırasında açılması da vajina genişlemesinin en önemli sebeplerinden birisidir. 

Vajinanın genişlemesi için normal doğum yapmak şart değildir. Normal doğum yapmayan hatta hiç hamilelik yaşamamış genç kadınlarda bile vajina genişliği görmekteyiz. Bu durum “geniş ve yumuşak vajina” olarak da isimlendirilir. Bu problem ilişkiden zevk alamama, penisi hissedememe, orgazm olamama gibi sorunlarla kendini gösterir. 

Yaş ilerledikçe vajinada sadece gevşeme olmaz. Beraberinde vajinanın içerisindeki kıvrımlı yapıda (rugalarda) silinmeler meydana gelir. Bu durum erkek partner tarafından sürtünme hissinde azalma olarak hissedilir. Kadında ise cinsellik sırasında his azalmasına, vajinada ağrı, kuruluk ve ilişki sonrasında yanmaya sebep olur.

Vajinanın genişlemesi için normal doğum yapmak şart değildir. Normal doğum yapmayan hatta hiç hamilelik yaşamamış genç kadınlarda bile vajina genişliği görmekteyiz.

 

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir