labioplasti.com.tr sitesi ana sayfa header dr eser ağar logosu

Normal Vajina Nasıl Olur?

labioplasti.com.tr sitesi normal vajina nasıl olur yazısı tema görseli
  • 06/02/2022

Çoğu zaman vajinanın normalliği vajinanın yapısından ziyade dış faktörlere bağlıdır. Biraz detaylandırırsak çiftler arasındaki penis vajina çapı uyumu vajinanın normal olup olmadığını belirler. 

Tek eşli bir yaşam olarak konuya baktığımızda, erkek partnerin penis çapı kadın vajina çapı ile uyumlu ise vajina normaldir. Feminist bakış açısı ile değerlendirirsek de geniş vajina yoktur, küçük penis vardır  😊

Şaka bir yana, vajinanın zaman içerisindeki değişimi hastaları düzeltme arayışına sevk etmektedir. Uzun yıllara dayanan rutin cinsel hayatı olan bir çift, çocuk sahibi olduktan sonra ilişkide sorun yaşamaya başlıyorsa işte bu bir sorundur. Peki vajina her zaman doğum ile mi genişler. 

Hayır

Bazen 23-24 yaşlarında daha önce hiç doğum yapmamış, hatta hiç hamilelik yaşamamış gençlerde dahi vajina genişliğini görmekteyiz. Bu tamamen kişinin dokusu, cilt ve mukozanın esneme kapasitesi ile ilgili bir sorundur. 

Bir diğer sorun da aşırı ıslanmadır. Vajina çapı normal olsa dahi ilişki sırasında fazla ıslanma nedeni ile sanki vajina genişmiş şeklinde hissedilebilir. Aslında vajina geniş değil, normaldir. Aşırı ıslaklık sorununu rahatsızlık veriyorsa lazer ile ıslanmayı  azaltabiliyoruz. Daha ayrıntılı bilgi almak isterseniz lazer tedavileri bölümümüzü inceleyebilrsiniz. 

Bir diğer sorun da vajinanın ilerleren yaş ile esnekliğini kaybetmesidir. Vajinanın içerisindeki kıvrımlar düzleşebilir ve vajina daralabilir. Meydana gelen bu atrofi ilişkide ağrı, yanma ve kanamalara sebep olabilir. Vajinal atrofinin tedavisinde de hem ilaç tedavisi hem de lazer tedavisi uygulayabiliyoruz. 

Vajina çapı normal olsa dahi ilişki sırasında fazla ıslanma nedeni ile sanki vajina genişmiş şeklinde hissedilebilir. Aslında vajina geniş değildir. Aşırı ıslaklık sorununu lazer ile çözebiliyoruz. 

 

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir