labioplasti.com.tr sitesi ana sayfa header dr eser ağar logosu

Vajina Daraltma

labioplasti.com.tr sitesinde vajina daraltma nasıl olur yazısı tema fotoğrafı
  • 06/02/2022

Vajinadaki gevşekliklerin, şekil bozukluklarının veya sarkmaların giderilmesi ve normal cinsel fonksiyonları kazandırmak için yapılan operasyonların tümünü vajina daraltma ya da vajinoplasti olarak adlandırıyoruz. 

Vajina daraltma yapmadan önce vajina ile ilgili sorunların net bir şekilde belirleyelim. Nedir olası sorunlar?

  • İlişki sırasında bolluk?
  • Fazla ıslanma sorunu?
  • İlişki sırasında çok ses gelmesi?
  • İlişki sırasında yanma?
  • İlişki esnasında kanama?
  • Vajinanın dış kısmında şekil bozukluğu?
  • Kötü iyileşmiş epizyotomi dikişi?

Sorunu tespit ettikten sonra tedaviyi yönelik tedaviyi planlamamız gerekiyor. Haydi gelin birlikte tek tek inceleyelim

İlişki sırasında bolluk hissi varsa

İlişkide bolluk hisseden hasta vajinadaki genişliğin şiddetini çoğu zaman anlamayabilir. Genişlik hafif ise lazer ile vajina daraltma uyguluyorum.   Eğer genişlik fazla ise vajina daraltma ameliyatı uygulamam gerekiyor. 

Fazla ıslanma sorunu varsa

Fazla ıslanma sorunu ile gelen hastalarda gerçekte sorunun gerçekten fazla ıslanma mı olduğu, yoksa vajinal bir enfeksiyon mu olduğunu anlamamız gerekiyor. Bazı enfeksiyonlar çok sulu akıntıya sebep olabiliyor. Bunu ancak vajina muayene ile değerlendirebiliyoruz.  Eğer sorun vajinal enfeksiyon ise tedavide antibiyotikler ve vajinal fitiller kullanıyoruz. Eğer sorun enfeksiyon değil gerçekten ilişki sırasında fazla ıslanma ise o zaman da lazer tedavisi ile vajinadaki fazla ıslaklık sorununu giderebiliyoruz. 

İlişki sırasında çok ses geliyorsa

Cinsel ilişki sırasında ara sıra ses gelmesi normaldir. Sonuçta vajina bir ucu açık diğer ucu kapalı bir organdır. Cinsel ilişki sırasında içeri giren hava bir şekilde dışarı çıkmak zorunda. Her hangi bir sebep ile vajina iç kısmına müdahale edilmeden dış kısım daraltılmışsa (doğum sonrası dış kısmın fazla daraltılması, yanlış yapılan vajina daraltma ameliyatları, vb) içeride biriken hava dar olan dış kısımdan çıkarken ses çıkmasına sebep olur. Eğer ses aşırı değilse lazer tedavisi ile vajinanın derin kısmı daraltabiliriz. Lazer yeterli olmazsa, ya da vajina iç kısım çok geniş ise vajina daraltma ameliyatı ile bu sorunu düzeltebiliriz. 

İlişki sırasında yanma oluyorsa

Hastamız genç ise vajinal yanma hemen daima vajinal enfeksiyonlar nedeni ile olur. Tedavide antibiyotikler ve vajinal fitiller kullanırız. İlerleyen yaşlarda östrojen hormonunun azalması ile vajina dokusunda kuruma, beslenememe, canlılığını yitirme ve yanma meydana gelebilir. Vajina daralabilir, kıvrımları düzleşebilir, akıntı ve yanma oluşabilir, ilişki sırasında kanama olabilir. Bu probleme vajina atrofisi adını veriyoruz. Vajina atrofisi tedavisinde çoğunlukla hormon içeren fitiller ve kremler kullanırız. Bu hasta grubu lazer tedavisinden hayli fayda görür. Çünkü lazer vajina mukozasında yenilenmeye ve gençleşmeye neden olur. 

İlişki esnasında kanama oluyorsa

Regl bittikten hemen sonraki ilişkide koyu renkli kanama gelmesi normaldir. Uterus içerisinde kalmış henüz dışarı atılmamış kan ilişki ile dışarı atılır.

İlişki esnasında ya da sonrasında görülen taze kanama ihmal edilmemesi gereken bir belirtidir. Çünkü rahim ağzı ile ilgili bir soruna işaret edebilir. İhmal edilmemesi gerekir. Hasta ilişki esnasında ve sonrasında kanama şikayeti ile başvurduğunda öncelikle muayene ederiz. Bu kanama eğer rahim ağzın kaynaklı bir erozyon ya da lezyondan kaynaklanıyorsa buna yönelik testler yaparız. HPV testi alırız, smear alırız, kolposkopi yaparız, gerekirse biyopsi alırız. 

Eğer sorun rahim ağzından kaynaklı değilse o zaman kanamanın geldiği odağı tespit etmeye çabalarız. Kanama vajinanın duvarlarında bir yırtıktan kaynaklanmış olabilir. Bu yırtığı dikiş ile onarabiliriz. Vajinanın dış kısmında bir darlık sebebi ile meydana gelen küçük yırtıklar ile kanama meydana gelmiş olabilir. Bunu da hormon içeren kremler ile bazı durumlarda da operasyon ile tedavi edebiliriz. 

Vajinanın dış kısmında şekil bozukluğu varsa? 

Vajinadaki şekil bozuklukları çoğunlukla evde doğum yapanlarda olur. Doğum sonrası meydana gelen yırtıkların dikilmemesi nedeni ile de olabilir. Bu sorunu ancak ve ancak ameliyat ile çözebiliriz. Dikilmemiş yerleri açıp tekrar dikmek, şekil bozukluklarını sabırlı bir şekilde düzeltmek gerekir. Vajinanın dış kısmında yapılan düzeltme işlemlerine perineoplasti ameliyatı adını veriyoruz.

Kötü iyileşmiş epizyotomi dikişi varsa

Epizyotomi dikişleri bazen enfeksiyon ya da iyi yara bakımı yapılmaması nedeni ile açılabilir, açılan epizyotomi kötü bir şekilde iyileşebilir. Bazen epizyotomi esnasında kullandığımız dikişlere karşı vücut reaksiyon gösterebilir, o zaman da epizyotomi ile ilgili kötü bir iz kalabilir. Bu durumun tedavisi epizyotomi dikişinin açılıp yeniden anatomisine uygun bir şekilde dikmektir. Bu işleme de perineoplasti adını veriyoruz.

Her hangi bir sebep ile vajina iç kısmına müdahale edilmeden dış kısım daraltılmışsa (doğum sonrası dış kısmın fazla daraltılması, yanlış yapılan vajina daraltma ameliyatları, vb) içeride biriken hava dar olan dış kısımdan çıkarken ses çıkmasına sebep olur. 

 

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir