labioplasti.com.tr sitesi ana sayfa header dr eser ağar logosu
labioplasti.com.tr sitesi labioplasti komplikasyonları sayfası tema görseli
  • 06/02/2022

Labioplasti operasyonu emin ve tecrübeli ellerde yapıldığında güvenli operasyonlardandır ve labioplasti komplikasyonları nadiren gözlenir. Komplikasyonlar nadir görülse de kanama, enfeksiyon, abse oluşumu, dikişlerin açılması, kesi yerlerinin birbirinden ayrılması, iç dudakta delik şeklinde açıklık oluşumu, iç dudak kenarlarında testere görünümü, iç dudakların tabanının asimetrik olması nedeni ile simetrinin sağlanamaması gibi durumlar ile karşılaşılabilir.

Anesteziye bağlı komplikasyonlar gelişebilir. Bunlar postspinal baş ağrısı, tansiyon düşmesi, bulantı ve kusmadır.

Labioplasti Komplikasyonları Tedavisi

Labioplasti sonrasında az miktarda kanama olması normaldir. Fazla kanama varsa dikişlerde açılma olmuş olabilir. Bu durumda tampone etmek ya da tekrar dikiş atmak gerekebilir. Enfeksiyon neredeyse hiç karşılaşmıyoruz. Bunun nedeni labioplasti sonrasında kullandığımız önleyici antibiyotiklerdir. Antibiyotik kullanmamıza rağmen enfeksiyon gelişirse daha kuvvetli antibiyotikler kullanarak sorunun üstesinden gelebiliriz.  

Ameliyat sonrası yeterli pansuman ve hijyen sağlanamazsa dikişler açılabilir. Nadiren karşılaştığımız bir durum olsa da baş gelirse çok can sıkıcı olabilir. Açılan yeri tekrar dikmek gerekebilir. 

Anesteziye bağlı komplikasyonlardan postspinal baş ağrısının tedavisinde yüksek doz kafein ve fazla miktarda sıvı tüketimi ve başın hareket ettirilmemesi gibi müdahalelerde bulunabiliriz. 

Tansiyon düşmesi ve bulantı kusma daha çok labioplasti sırasında olur. Bu komplikasyonlar labioplasti komplikasyonları değildir, anestezi komplikasyonu olarak değerlendirmek gerekir. Tansiyon düştüğü esnada sıvı yüklenmesi ve bazı ilaçlar ile bu sorunun üstesinden gelinebilmektedir. 

Operasyon sırasında tansiyon düşmesine bağlı, ya da anestezik ilaçlara bağlı bulantı kusma meydana gelebilir. Bu tür durumlarda da yine sıvı yüklenmesi, tansiyonun yükseltilmesi ve antiemetik ilaçların kullanımı ile sorunun üstesinden gelebilmekteyiz. 

 

 

Labioplasti operasyonu emin ve tecrübeli ellerde yapıldığında güvenli operasyonlardandır. Komplikasyonlar ile başedebilme yeteneğine sahip ekiplere kendinizi emanet ediniz. 

 

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir