labioplasti.com.tr sitesi ana sayfa header dr eser ağar logosu

Vajina Daraltma Ameliyatı

labioplasti.com.tr sitesi vajina daraltma ameliyatı sayfası yazı görseli
 • 06/02/2022

Herhangi bir sebeple genişlemiş olan vajinayı eski haline getirmek ve daraltmak için yaptığımız ameliyata vajina daraltma ameliyatı adı verilir. Vajinoplasti terimi de vajina daraltma ameliyatını tanımlamak için kullanılabilir. 

Vajinayı cerrahi olarak daraltmak için kullandığımız iki yöntem vardır. Birinci yöntem kolporafi posterior, ikinci yöntem ise kolporafi anterior yöntemidir. Kolporafi posteriorun yetersiz olduğu durumlarda kolporafi anterior yöntemini ameliyata dahil ederiz. 

Latincede “colpos” vajina demektir, “raphy” iki dokuyu birbirine dikmek demektir. “Posterior” arka, “anterior” ise ön demektir. Yani terim olarak vajinanın arka duvarı dokularını birbirine dikmek kolporafi posterior, vajinanın ön duvarlarını birbirine dikmek ise kolporafi anteriordur. 

Yeri gelmişken vajinanın ön duvarı neresidir, vajinanın arka duvarı neresidir onu anlatayım. 

Jinekolojik pozisyonda muayene ya da ameliyat masasında sırt üstü yatan bir hastanın vajinasının ön duvarı karnına doğru olan kısımdır, makata doğru olan duvarı ise vajinanın arka duvarıdır. 

Aynı yatış şeklinde vajinayı saat kadranları şeklinde de haritalayabiliriz. 

Saat kadranı şekli de aşağıdaki gibi oluyor. 

Saat 8 ve saat 4 arasındaki kısım vajinanın arka duvarı olarak bilinir. İdrar kaçırma ile ilgili müdahaleler saat 10 ve 2 arasına yapılır. 

Şimdi konumuza tekrar dönelim.

Vajina daraltma ameliyatı yapmaya karar verdiğimizde ameliyat öncesi hazırlık süreçleri aynı labioplasti ameliyatında olduğu gibidir. Ameliyat süreci hakkında bilgi almak için labioplasti süreci kategorimizi inceleyebilirsiniz.

Ameliyat günü aç ve susuz hastanede olmanız gerekmektedir. Asistanım Şimal Hanım Hastaneye yatış işlemlerinizde sizlere eşlik edecek ve odanıza yerleşeceksiniz. Ameliyatlarımı her zaman sabah erken saatlerde yaparım. Saatimiz gelince sizi ameliyathaneye alacağız. Anestezi ile ilgili bilgilendirme ve mümkünse spinal anestezi yapıldıktan sonra ameliyata başlayacağım. Ameliyat sırasında ağrı hissetme ihtimaliniz SIFIR, bakın sayı ile de yazayım “0”. 

Ameliyat sırasında müzik dinleyebilirsiniz, ameliyat yaklaşık 30-40 dakika sürer.  Vajina daraltma ameliyatı genellikle vajinanın arka kısmında uygulanır ve saat 8 ile 4 arasındaki kısım boydan boya çıkarılır. Geride kalan doku, yani saat 8 getirilir saat 4 e dikilir. Sonuçta çap daralır.  

Operasyonu daha net anlamanız için bir fotoğraf ekliyorum. Fotoğrafı bilerek siyah rahatsız edici olmaması için siyah beyaza çevirdim. 

Eğer vajina aşırı genişse, beraberinde idrar torbasında da sarkma varsa o zaman saat 10 ve 2 arasındaki kısımdan da doku çıkarmak yani “kolporafi anterior” da uygulmak gerekebilir. 

Vajina daraltma ameliyatı yaparken vajinanın tamamını daraltmak gerekir, cerrahi teknik açısından bu çok önemlidir. Eğer sadece dış kısmı daraltılıp iç kısım yeterince daraltılmaz ise ilişki esnasında fazla ses çıkar. 

Ameliyat bitince vajina içerisinde kanama ya da hematom olmasın diye bir tampon  yerleştiriyoruz. Spinal anestezinin etkisi 2-3 saate geçer. Geçer geçmez ayağa kalkabilirsiniz, istediğinizi yiyip içebilirsiniz. Vajina daraltma ameliyatı sonrası dış kısımda 3-4 tane dikiş görebilirsiniz. Bunun dışındaki dikişler vajinanın içerisinde yer alır. Bütün dikişler kendiliğinden eriyecek dikişlerdir. Dikiş almak gerekmez.  Ameliyatın akşamına sizi görmeye geleceğim. Tamponu çekeceğim. Tampon çekmek burun estetiğindeki tamponu çekmek gibi ağrılı bir işlem değil, merak etmeyin. Kalmak isterseniz geceyi hastanede geçirebilirsiniz. Gitmek isterseniz ameliyat yaptığımız günün akşamı sizi eve yollayabilirim.  Eve giderken size antibiyotik, ağrı kesici ve batikon vereceğim. Antibiyotikler enfeksiyonu önlemek içindir, ağrı kesici ne olur ne olmaz belki ağrı olabilir diyedir, ağrı olmazsa kullanmayabilirsiniz. Batikon ise dışarıda olan 3-4 dikişe tuvalete gittikten sonra pansuman yapmanız içindir. 

Vajina daraltma ameliyatından 1 hafta sonra kontrol yapmak isterim. Yurtdışından geliyorsanız döndüğünüz ülkede bir doktora görünmenizi isterim. 

Vajina daraltma ameliyatından 6 hafta sonra doktor kontrolü yapıldıktan sonra ilişkiye girebilirsiniz. 

Vajina daraltma ameliyatı sonrası ilk ilişkiler ağrılı ve zorlu olabilir. Zaman içerisinde vajina penis ile uyum sağlayacak bu zorluk ortadan kalkacaktır. 

Vajina daraltma ameliyatından sonraki ilk ilişkide bir kaç damla kanama olması da normaldir. Panik olmayınız. 

Vajina daraltma ameliyatı sonrası ilk ilişkiler ağrılı ve zorlu olabilir. Zaman içerisinde vajina penis ile uyum sağlayacak bu zorluk ortadan kalkacaktır. 

 

İlgili Makaleler

4 Yorumlar

 • Dilan arslan, 30/05/2022 @ 15:49 Cevap Yaz

  Merhaba ben vajina daraltma ameliyati icin fiyat bilgisi almak istiyorum

  • Dr. Eser Ağar, 23/06/2022 @ 10:55 Cevap Yaz

   Merhaba,
   Merhaba fiyat bilgisi almak için 02127286361 numaralı telefondan bizlere ulaşabilirsiniz.
   Sevgiler..

   • Ceyda arslan, 24/06/2022 @ 18:25 Cevap Yaz

    Ben vajina daraltma ameliyatı olmak istiyorum ama fiyat öğrene bilirmiyim

 • Gurbet Mutlu, 24/07/2022 @ 14:35 Cevap Yaz

  Vajinal amelyatin fiyatlari ne kadar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir