labioplasti.com.tr sitesi ana sayfa header dr eser ağar logosu
labioplasti.com.tr sitesi anestezi seçimi yazısı tema görseli
  • 06/02/2022

Labioplasti operasyonu lokal anestezi ile yapılabilir ama lokal anestezi yapınca dokuda şişme oluyor ve işlem sırasında simetriyi sağlamak zorlaşıyor. Bu nedenle lokal anestezi tercih etmemekteyim.

Labioplasti, vajina daraltma gibi genital ameliyatlar için spinal anesteziyi tercih etmenizi öneririm. Operasyon konforu açısından spinal anestezi avantajlıdır. Spinal anestezi yapılırsa labioplasti sonrası en az 3-4 saat ağrı hissedilmez. Akut dönem uyuşuk olarak geçirildiği için spinal anestezinin etkisi geçtiğinde geride kalan ağrı kişiyi zorlamaz.

Spinal anestezide hasta oturur pozisyonda durur. Anestezi uzmanı sırtınızı batikon adı verilen dezenfektan ile siler ardından sırtınıza çok ince bir iğne yapar ve anestezi ilacı verilir. İlacı verirken bacaklarda ısınma hissi başlar ve dakikalar içerisinde belden aşağısını hissetmez hale gelirsiniz.

Anestezi uzmanı ve teknisyeni dokunmaları hissedeceksiniz ama ağrınız olmayacak der. Emin olun dokunmaları dahi hissetmeyeceksiniz.

Ameliyat sırasında alet sesleri duyarım, korkarım diye düşünüyorsanız yanınızda kulaklık getirip operasyon sırasında müzik dinleyebilirsiniz.

Bütün bunlara rağmen korkan, panik olan hastalarımızı spinal anestezi yaptıktan sonra hafifçe sedatize edebilmekteyiz, yani uyutabilmekteyiz.

Genel anestezi yöntemi aslında labioplasti için uygun olmayan, benim de tercih etmediğim bir yöntemdir. Labioplasti ameliyatı 1,5-2 saat sürebilmekte ve bütün bu sürede tüm vücut anestezi ilacına maruz kalmaktadır. Bütün bu anlattıklarıma rağmen spinal anestezi istemeyen hastalar labioplasti için genel anesteziyi de tercih edebilirler 😏.

 

Labioplasti, vajina daraltma gibi genital ameliyatlar için spinal anesteziyi tercih etmenizi öneririm. Spinal anestezi yapıldıktan sonra  en az 3-4 saat ağrı hissedilmez. Labioplasti sonrasında erken dönem ağrısız olarak geçirilir. Spinal anestezinin etkisi geçtiğinde geride kalan ağrı hastayı zorlamaz.

 

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir