labioplasti.com.tr sitesi ana sayfa header dr eser ağar logosu

Vajina Daraltma Sık Sorulan Sorular

Evet, vajina daraltma ameliyatı geçirmiş olmak normal doğuma engel değildir. Ama normal doğum ile vajina yeniden genişleyebilir. Vajina daraltma ameliyatı sonrası normal doğum yapıp yapmama kararını siz vermelisiniz. 

Aksine, vajina daraltma ameliyatı sonrası ilişkide hissedilen haz artar. 

Vajina daraltma ameliyatı olduğunuz dışarıdan bakılarak anlaşılmaz. İlişki sırasında dar bir vajina hissedilir. Vajinanızın eski halini bilmeyen bir kişi vajina daraltma ameliyatı olduğunuzu anlayamaz. 

Vajina daraltma ameliyatı sonrası cinsel ilişki ameliyattan en az 6 hafta sonra olabilir. Tam iyileşme olmadan ilişkiye girmeniz halinde dikişlerde ve iyileşme bölgesinde açılmalar olabilir, enfeksiyon riski artar. Bu nedenle vajina daraltma ameliyatı sonrasında erken dönemde, cinsel ilişki önermiyorum.

Evet yapılabilir, aynı seansta hem vajina daraltma, hem labioplasti, hem klitoris estetiği (klitoral hood reduction) hem de dış dudak estetiği (labium majus plasty) yapılabilir.

Hayır yapılamaz. Bakire birisine neden vajina daraltma yapalım ki 🤷🏻‍♂️

Vajina daraltma ameliyatından sonra zaman içerisinde az miktarda genişleme olabilir. Vajina esneme yeteneğine sahip bir organdır ve penis çapına göre bir miktar genişleyebilir. Bu genişleme ile hiçbir zaman vajinanın ilk hali gibi olmaz. 

Vajina daraltma ameliyatında iyileşme süreci genellikle 6 haftada tamamlanır. Dikişler 2-3 hafta içerisinde erir ve dökülür. İyileşme döneminde kaşıntı ve bir miktar akıntı olması normaldir. Vajina daraltma ameliyatının ilk haftalarında lekelenme tarzı küçük kanamalar görülebilir. Vajinada aşırı ödem, şişlik, şiddetli ağrı, yoğun kanama ve kötü kokulu akıntı olması durumunda beni haberdar ediniz. Bu belirtiler dikişlerde açılma, hematom ve enfeksiyon gibi bir komplikasyon belirtisi olabilir.

Vajina daraltma ameliyatı sonrası dikişleri genelde almayız, çünkü kendiliğinden eriyebilen dikişler kullanırız. Bu nedenle dikiş alınması işlemi için yeniden kliniğe gelinmesi gerekmez. Ama nadiren de olsa dikişlerin düşmesinde gecikme olursa bazen dikiş almak gerekebilir.

Vajina daraltma ameliyatından sonra 6 hafta kadar havuza denize giremeyeceğiniz için kış aylarını tercih etmeniz sizin için daha uygun olacaktır. Aynı şekilde 6 hafta illişki yasağı olacağı için planlamalarınızı bu kısıtlamaya göre yapmanız uygun olacaktır. 

Vajkina daraltma ameliyatını adetliyken yapmak enfeksiyon riskini artıracağı için doğru değildir. Mümkünse adet bittikten hemen sonraya planlamak uygun olacaktır. 

Vajina daraltma ameliyatını mümkünse adetin bitimine planlıyorum, buna rağmen beklenmeyen bir zamanda adet görürseniz de korkmanıza gerek yok. Enfeksiyon riski az miktarda artar, ben de ona göre önlem alırım, gerekirse antibiyotik profilaksisini uzatırım. 

labioplasti.com.tr sitesi dr eser ağar ayakta

Merak Ettiğiniz Konular Varsa

Formu Doldurabilirsiniz