labioplasti.com.tr sitesi ana sayfa header dr eser ağar logosu

Kızlık Zarı Neden Dikilir?

labioplasti.com.tr sitesi kızlık zarı neden dikilir sayfası tema görseli
  • 15/11/2018

Bu konuda şahsi fikrimi söylemek isterim. 2011 yılında Amerika Birleşik Devletleri’nde kozmetik jinekoloji ile iligli ameliyatların yapıldığı bir merkezde eğitim görürken kızlık zarı dikimi için gelen kızların olduğunu gördüm. Amerika’da kızlık zarı dikimi ne alaka diyebilirsiniz belki ama sayıları hiç de az değildi. Amerikan halkının bu konuda neler düşündüğünü çok merak ediyordum.  Kendileri ile konuşma imkanım oldu. Bazılarının söylediği şey şuydu. Cinsellik yaşadık, kendi isteğim ile oldu, ama sonrasında pişmanlık yaşadım. Vücut bütünlüğümün bozulduğunu düşünüyorum. Bana eski vücut bütünlüğümü geri verin. Bir kısmı da şunu söyledi, erkek arkadaşımla yakınlaştık, ileri gitti, beni zorladı ve istemedim ama ilişkiye girdik. Kendimi kötü hissediyorum, bu kötü deneyimi unutmak istiyorum. 

Kızlık zarı dikimi yaptıktan sonra bu kişiler kendilerini daha iyi hissettiklerini söylediler. 

Müslüman ve ataerkil toplumlarda kadının içinden gelen his ile yapmaya mecbur olduğu davranış biçimi birbirine ters olduğu için kızlık zarı dikimi talep ediliyor. Kadın aslında cinselliğini yaşamak istiyor. Yaşıyor da. Sonra karşısına bir erkek çıkıyor. Bu kişiyi çok seviyor ama erkeğin bu duruma nasl tepki vereceğini kestiremiyor. Erkeğin bu durumu olgunlukla karşılayacağını bilse  söyleyecek. O an olgunlukla karşılasa bile ilişkinin ilerleyen dönemlerinde bunu kendi aleyhine kullanmayacağına dair emin olamıyor. Bu sefer kadın çıkmaza giriyor ve kızlık zarı dikimi işlemini yaptırıyor. 

Kızlık zarı dikimi yaptırmak doğrudur, yanlıştır, tartışılır ama sonuçta kişisel bir tercihtir. 

Bir insan, cinsiyeti ne olursa olsun, bedensel, ruhsal ya da çevresel gereksinimler nedeni ile vücudu üzerinde değişiklik yapma hakkına sahiptir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir