labioplasti.com.tr sitesi ana sayfa header dr eser ağar logosu
labioplasti.com.tr sitesi hangisi normal sayfası tema görseli
  • 06/02/2022

hangisi normal

Dünyaca ünlü heykel sanatçısı JAMIE McCARTNEY, 2006 yılında bir seks müzesi için yapılan The Spice of Life projesi üzerinde çalışırken çalıştığı modellerden birçoğunun genital bölge görüntülerinden memnun olmadığını görmüş ve şaşırmış. Bunun üzerine 400 kişinin gerçek vulva görüntüsünü alçı ile yaparak bir duvar oluşturmuş. Amacı vulva görüntüsü ile ilgili tek bir normalin olmadığını, vulvanın ve iç dudakların insanların yüzü gibi birbirinden farklı olduğunu göstermek ve bu farklılıkların normal kabul edilmesi gerektiğini vurgulamak olmuş.

Kişisel fikrimi söyleyeyim. Yukarıdaki fotoğrafta kozmetik olarak anormal diyebileceğimiz 3 ya da 4 görüntü var. Bunun dışındaki görüntüleri anatomik varyasyon olarak değerlendirebiliriz. 

Bu fotoğrafı kullanma amacım genital bölgenin görüntüsünün ne kadar değişken olduğunu görmeniz. 

Fotoğrafı kullanmak için Jamie McCartney ile görüştüm ve kendisinden izin aldım. Orijinal fotoğrafı görmek veya alçı eserlerini satın almak isterseniz http://www.greatwallofvagina.co.uk/home web sitesini ziyaret edebilirsiniz.

Gelin normal nedir konusunu iki başlıkta inceleyelim

Vulva, dış dudaklar, iç dudakların görüntüsü ve yapısı kişiden kişiye değişkenlik gösterir. Normallik kavramı görüntüye göre belirlemek doğru olmaz, çünkü herkesin normallik algısı farklıdır. İç ve dış dudakların görüntüsü hastanın kendisini rahatsız ediyor mu işte en önemli konu bence budur. Başka sebepler ile muayene ettiğim hastalarda bazen çok büyük ve asimetrik iç dudaklar görüyorum ve bir çoğu, benim anormal olarak nitelendirdiğim görüntüyü normal karşılıyor. Tam tersine, çok simetrik ve bana göre normal bir vulva hastayı rahatsız edebiliyor. Normal olduğuna ikna etmeye çalışsam da başaramıyorum. Bikini ve mayo giyildiğinde belirgin şekilde dışarıdan görünmesi de istenmeyen bir durumdur ve kişiyi rahatsız eder. Yani kozmetik olarak normal yoktur. Kişiye göre normal vardır.

Fonksiyonel olarak normal demek ise iç ve dış dudakların günlük hayatta kişiyi rahatsız etmemesi demektir. İç ve dış dudaklar kot pantolon giyildiğinde sıkışıp kişiyi rahatsız etmesi, kötü kokuya sebep olması, cinsel ilişkide ilişkinin konforunu bozacak şekilde penis ile birlikte vajinaya girip ağrıya sebep olması fonksiyonel olarak anormaldir (bkz. İç dudaklar Neden Sarkar?). Genital bölgenin nemli kalması sebebiyle sık sık enfeksiyon geçirilmesi, cinsel ilişki esnasında partnerden çekinme, özgüven kaybı, idrar yaparken zorlanma ve idrar akışının yönünü kontrol edemeyip idrarın bacakları ıslatmasını fonksiyonel olarak anormal kabul ediyoruz. Bu sorunları yaşayan hastaların labioplasti sonrası hayat kalitelerinde belirgin düzelme olmaktadır (bkz. labioplastinin faydaları).

Vulva, dış dudaklar, iç dudakların görüntüsü ve yapısı kişiden kişiye değişkenlik gösterir. Normallik kavramı görüntüye göre belirlenmez çünkü herkesin normallik algısı farklıdır.

Diyelim ki labioplasti yapmaya karar verdik. Peki o zaman normallerimiz ne olmalı? 
  • Bikini giyilince dışarıdan çıkıntı şeklinde bir görüntü olmamalı,
  • Bacaklar açık pozisyonda iken vajina girişi net bir şekilde görünmemeli,
  • İç dudaklar hasta ne kadar istiyorsa o kadar küçülmeli
  • Dış dudaklar iç dudakların üzerini mümkün olduğu kadar kapatmalı.
  • Dış dudaklar hacimli olmalı ama deve toynağı (camel toe) görüntüsü şeklinde hacimli olmamalı.


Yukarıdaki koşulları hangi labioplasti tekniği ile sağlayabileceksek o tekniği tercih etmemiz gerekiyor. Labioplasti teknikleri hakkında ayrıntılı bilgi almak isterseniz Labioplasti Teknikleri yazımızı okuyabilirsiniz. 

İlgili Makaleler

Labioplasti Fotoğrafları

Labioplasti Görüntüleri Burun estetiği yaptıracak olan hastalar işlemden sonra ne ile karşılaşacaklarını tahmin edebiliyor. Çünkü…

Labioplasti

Labioplasti Nedir? “Labium” kelimesini türkçeye çevirdiğimizde dudak anlamına gelir, bu terimi iç dudak olarak da…

Lazer Tedavisi Fiyatları

Lazer tedavisi fiyatları yapacağımız işleme bağlı olarak değişkenlik gösteriyor. Birincil amacım tedavilerimden fayda görmenizdir. Kliniğimiz…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir