labioplasti.com.tr sitesi ana sayfa header dr eser ağar logosu

Vajinoplasti Nedir?

labioplasti.com.tr sitesi vajinaoplasti nedir konusu ile ilgili tema görseli
  • 06/02/2022

“Vagina” kelimesini türkçeye çevirdiğimizde vajina anlamına gelir. “Plasty” kelimesini ise estetik ve kozmetik operasyonları tanımlamak için kullanıyoruz. Aradaki “o” harfi latince kelimelerde kök  ve son ek arasına giren kaynaştırma ünlüsüdür. Dolayısı ile “Vaginoplasty” teriminin tam karşılığı vajina estetiğidir. Vaginoplasty türkçede vajinoplasti olarak okunur. Vajinoplasti terimi yerine vajina estetiği, vajina daraltma, vajinal gençleştirme ve perinoplasti terimleri de kullanılabilir. 

Başka bir örnek vermek gerekirse “Rhin” kelimesini türkçeye çevirirsek “burun” anlamındadır. Aynı şekilde estetik operasyon anlamı veren “Plasty” kelimesi ile birleştirdiğimizde araya “o” kaynaştırma ünlüsü girer ve buyrun size “Rhinoplasty”, yani rinoplasti, yani burun estetiği anlamındadır. 

Vajinoplasti kelimesini daha çok vajina daraltma, perinoplasti ameliyatlarını genel olarak tanımlamak için kullanırız. 

Vajina 9-10 cm derinliğinde boru şeklinde bir organdır. İç tabakasında akordeon şeklinde kıvrımlar (rugalar) vardır. Alt katmanda bağ dokusu ve kas dokusu yer alır. Vajina kadın pelvisi içerisinde serbest olarak durur. Güçlü bir destek yapısı yoktur. İlerleyen yaş, hamilelikler ve doğumlar ile destek dokusunu kaybeder ve genişleyebilir. 

Vajinanın daraltılması, vajinadaki gevşekliklerin ve sarkmaların giderilmesi ve normal cinsel fonksiyonları kazandırmak için yapılan operasyonlara vajinoplasti adı verilir.

Vagina kelimesini türkçeye çevirdiğimizde “vajina” anlamına gelir. “Plasty” kelimesi ise estetik ve kozmetik operasyonları tanımlamak için kullanılır. Dolayısı ile “Vaginoplasty” teriminin tam karşılığı vajina estetiğidir. Vajina estetiğinden kasıt ise vajinanın daraltılması,rugaların yeniden oluşturulması, doğum sonrası oluşan yırtıkların düzeltilmesi ve normal cinsel fonksiyonları sağlamaktır.  

 

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir