labioplasti.com.tr sitesi ana sayfa header dr eser ağar logosu

Lazerle Vajina Daraltma

labioplasti.com.tr sitesi lazerle vajina daraltma sayfası tema görseli
  • 06/02/2022

Öncelikle lazer nedir, lazerin tedavi prensibi nedir konularına değinirsem sanırım konu daha anlaşılır olacaktır. 

Lazer bir enerji kaynağıdır. Aynalar aracılığı ile oluşan enerji, lazer kollarından geçerek dokuya iletilir. Fraksiyonel lazerlerde bu enerji fraksiyonlara yani parçalara bölünerek dokuya yollanır.

Bu ışınları dokuya neden yolluyoruz. Çünkü bu ışınlar dokuda (ciltte, vajinada, vs) mikronluk delikler açıyor. Bu delikler vücut tarafından hasar olarak algılanıyor. Vücudumuz hasarı onarmak için bu bölgeye fibroblastları gönderiyor. Fibroblastlar yeni, kollajen oluşumunu sağlıyor, dokudaki epitel hücreleri yenileniyor. Eğer uygulamayı cilde yaparsak ciltte gerilme, gençleşme, renginde açılma, kırışıklık ve çatlakların azalması şeklinde cevap alıyoruz. Aynı uygulamayı vajinaya yaptığımızda da vajina mukozasında yenilenme, vajina submukoza ve bağ dokusunda yeni kollajen oluşumu, sıkılaşma ve daralma ile kendini gösteriyor. Lazer uygulamalarının hepsi bu mantıkla çalışıyor. 

Kliniğimizde FraxiVa®️ fraksiyonel karbondioksit lazer kullanmaktayız. Cihaz hakkında daha ayrıntılı bilgi almak isterseniz FraxiVa ile Hangi İşlemler Yapılabilir Sayfamızı ziyaret edebilirsiniz. 

Lazerin mekanizmasını öğrendiğimize göre artık işleme geçebiliriz. 

Hafif ve orta şiddette vajina genişliklerinde  vajina daraltma ameliyatı yapmak yerine artık lazeri tercih ediyoruz. 

Lazerle vajina daraltma işlemi çalışırken öğle tatilinde bile yapılabilen kısa süreli, ağrısız, komplikasyon riski çok düşük ve basit bir uygulama. 

İşlem şu şekilde:

Sizi muayene masasına alıyoruz. Vajinaya steril bir spekulum yerleştiriyoruz. Vajinanın içine, iç ve dış dudaklara lokal anestezi kremi sürüp 10-15 dakika bekliyoruz. 

Lokal anestezi işleminden sonra sizi tekrar masaya alıyoruz, vajinaya tekrar steril spekulum yerleştiriyoruz. Vajinanın içerisini kuru bir gazlı bez ile kuruluyor ve vajinal salgıları ortamdan uzaklaştırmaya çalışıyoruz. Ardından lazer cihazının kendi spekulumunu vajinaya yerleştiriyoruz. Bu spekulumun içinden lazer probunu içeri gönderiyoruz. Saat kadranı şekilde saat 12-1-2-3-4 şeklinde ilerleyerek vajinayı 360 derece tarıyoruz. 

Lazer işlemini genişleme için değil de sadece idrar kaçırma sorunu için uygulayacaksak o zaman saat 10-11-12-1-2 hizalarını tarıyoruz. 

Önceki yazıda da anlatmıştım ama yine yeri gelmişken vajina nasıl haritalanır, adreslenir onu anlatayım. 

Jinekolojik pozisyonda muayene ya da ameliyat masasında sırt üstü yatan bir hastanın vajinasının ön duvarı karnına doğru olan kısımdır, makata doğru olan duvarı ise vajinanın arka duvarıdır. 

Aynı yatış şeklinde vajinayı saat kadranları şeklinde de haritalayabiliriz. 

Saat kadranı şekli de aşağıdaki gibi olur. 

Saat 8 ve saat 4 arasındaki kısım vajinanın arka duvarı olarak bilinir, vajina daraltma ameliyatında bu bölgeyi çıkarırız. İdrar kaçırma ile ilgili lazeri de saat 10 ve 2 arasına yaparız. 

Lazerle vajina daraltma işlemi için açlık susuzluk gerekmez, kullandığınız ilaçları kesmeniz gerekmez, genel anesteziye gerek yoktur, lokal anestezik ile ağrı neredeyse hiç olmaz.

Lazerle vajina daraltma işlemi 10-15 dakika sürer. İşlemden sonra ağrı olmaz. Vajinaya tampon koymaya gerek yoktur. Dikişli ya da kanamalı bir işlem değildir. Lazerle vajina daraltma işleminden sonra işinize dönebilirsiniz. 

Lazerle vajina daraltmadan sonra 7 gün ilişkiyi kısıtlarız. Bu süreçte vajina kendini yeniler. Koyu renkli akıntılar gelebilir. Lekelenme şeklinde kanama olması normaldir. 

Lazerle vajina daraltmanın etkisi ilk işlemden 3 hafta sonra belirmeye başlar. Optimum etkiyi yakalamak için ilk işlemden 3-4 hafta sonra ikinci seansı yapmak uygun olur. 

Lazerle vajina daraltma tam etkisi ilk işlemden 2 ay sonra hissedilir. Erkek partner vajinadaki direnç artışını hisseder. Kadın partner vajinadaki daralmayı hisseder. 

Tek etki daralma değil hatta asıl etki daralma değildir. Asıl etki vajina mukozası yenilendiği için ilişki sırasında alınan haz artışıdır. Vajinal ıslanma miktarı fazla ise normale döner. Atrofiye bağlı vajinal kuruluk sorununda da düzelme olur. 

Lazerle vajina daraltma işleminin size bir zararı yoktur. Seanslar isteğe bağlı tekrarlanabilir. 

Lazerle vajina daraltma işleminde sonra herhangi bir ilaç kullanmaya gerek yoktur. Sadece işlemi atrofik vajinit için uygulamışsak işlemden sonra östrojen içeren kremler veririz. 

Lazerle vajina daraltmanın etkisi ilk işlemden 3 hafta sonra belirmeye başlar. Optimum etkiyi yakalamak için ilk işlemden 3-4 hafta sonra ikinci seansı yapmak uygun olur. 

 

lazerle vajina daraltma video kaplaması
Videoyu oynat

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir