labioplasti.com.tr sitesi ana sayfa header dr eser ağar logosu
labioplasti.com.tr sitesi klinik labioplasti sayfası tema görseli
  • 22/03/2022

Labioplasti Nedir?

“Labium” kelimesini türkçeye çevirdiğimizde dudak anlamına gelir, bu terimi iç dudak olarak da kullanıyoruz. “Plasty” kelimesini ise estetik ve kozmetik operasyonları tanımlamak için kullanıyoruz. Aradaki “o” harfi latince kelimelerde kök  ve son ek arasına giren kaynaştırma ünlüsüdür. Dolayısı ile “Labioplasti” teriminin tam karşılığı dudak estetiğidir. Labioplasti terimi yerine iç dudak estetiği, iç dudak küçültme, labium estetiği, dudak küçültme terimleri de kullanılabilir. 

Başka bir örnek vermek gerekirse “Vagina” kelimesini türkçeye çevirirsek vajina anlamındadır. Aynı şekilde estetik operasyon anlamı veren “Plasty” kelimesi ile birleştirdiğimizde araya “o” kaynaştırma ünlüsü girer ve  “Vaginoplasty” kelimesi oluşur. Vajinoplasti de vajina estetiği anlamındadır. 

Vajinoplasti kelimesini daha çok vajina daraltma, perinoplasti ameliyatlarını genel olarak tanımlamak için kullanırız. 

Bundan 10 yıl önceki google trendlerine baktığımızda labioplasti teriminin internette neredeyse hiç aratılmadığını görebilirsiniz. Son 5 yıla baktığımızda, hem kelime anlamı daha bilinir hale geldi hem de labioplasti operasyonu sayısında ciddi bir artış yaşandı. Labioplasti ameliyatı, meme ve burun estetiğinden sonra en sık uygulanan 3. ameliyat olma yolunda emin adımlarla ilerliyor.

İç Dudaklar Nerededir?

Halk arasında iç dudak olarak bilinen organın latincedeki karşılığı labia minoradır. Labia minoralar (iç dudaklar), her iki labia majora (dış dudaklar) arasında yer alan, önde klitoristen arkada forşete (vajen girişi saat 6 hizası) uzanan 3-4 cm uzunluğunda iki küçük cilt kıvrımıdır. İç dudaklar yağ ve kıl hücresi içermezler. Bazı kadınlarda iç dudaklar dış dudakların altında kaldığı için dışarıdan görülmezler. Bazen iç dudakların boyutu dış dudaklardan daha büyük olabilir. İç dudaklar sinir ve kan damarları açısından zengin ve nemli yapıda organlardır. Şekil, uzunluk, biçim, renk olarak kişiden kişiye ve ırklara göre farklılık gösterir. (bkz. Hangisi Normal?)

İç Dudak Sarkması

İç dudaklar çeşitli sebeplerle normalden büyük olabilir (bkz. İç Dudaklar Neden Sarkar?). Yaş ilerledikçe iç dudak sarkması görülebilir. Tıbbi terminolojide labiumların büyük olması labial hipertrofi olarak da adlandırılmaktadır. Sarkmayı düzeltmek ve simetriyi yeniden sağlamak için yaptığımız düzeltme işlemlerine labioplasti adını veriyoruz. . 

İç Dudak Asimetrisi

İç dudakların aynı boyutta ve şekilde olmamasına iç dudak asimetrisi, diğer ismi ile labial asimetri adı verilir. Büyük olan iç dudağın küçültülmesi işlemine de labioplasti adını veriyoruz.

Dış Dudak Nedir?

Bacaklar kapalı konumdayken iç dudakları kapatan üzerinde kılların olduğu dokuya dış dudak denir. Dış dudak latince labium majus (büyük dudak) olarak da bilinir. 

Dış dudaklara yapılan estetik operasyonlar da labioplasti olarak adlandırılır ama terimi doğru kullanmak gerekirse bunun ismi aslında labium majus plastidir

Normal İç Dudaklar Nasıl Olur?

Dış dudaklar ve iç dudakların görüntüsü kişiden kişiye değişir. Bu görüntü normal, bu görüntü anormal demek doğru olmaz. Herkesin kafasındaki normal imajı birbirinden farklıdır. Burada en dikkate alınması gereken konu mevcut iç dudak görüntüsü kişiyi rahatsız ediyor mu etmiyor mu sorusudur. 

Fonksiyonel olarak normal demek ise cinsel fonksiyonlar ve günlük hayatta iç dudakların kişiyi rahatsız etmemesi demektir. 

Bu konu ile ilgili daha ayrıntılı bilgi alabileceğiniz Hangisi Normal başlıklı yazımı da okumanızı öneriririm. 

İç Dudaklar Neden Sarkar

İç dudak sarkmasından genetik ve hormonal faktörler sorumludur. Ergenlik döneminde iç dudaklar büyür. Bunun dışında, hamilelikler, kilo alıp verme, sık vajinal enfeksiyonlar, doğum da iç dudaklar da sarkmaya katkıda bulunur. Ağda yapmak ve şiddetli mastürbasyon iç ve dış dudakları tahrip ederek gevşemeye ve asimetriye sebep olabilir. İç dudak sarkması nedeni ile kişi labioplasti operasyonu olmak isteyebilir. 

Labioplasti Kimlere Yapılır?

Labioplasti 18 yaşını dolduran bütün kızlara yapılabilir. Buna rağmen cinsel kimlik, olgunluk, kendine güven gibi faktörlerinin gelişimi için 24 yaşına kadar beklemek uygun olur. Labioplasti estetik bir operasyondur. Acil değildir (bkz. labioplasti kimlere yapılır

Labioplasti Kimlere Yapılmaz?

Regüle edilmemiş diyabet, tedavi edilmemiş tiroid hastalığı durumunda labioplasti ertelenir. Psikiyatrik ilaç kullananlara, kan sulandırıcı ilaç kullananlara, yoğun sigara ve alkol alanlara, uyuşturucu madde kullananlara labioplasti ameliyatı yapmak doğru olmaz (bkz. labioplasti kimlere yapılmaz).

Labioplasti Nasıl Yapılır?

Bu operasyon için farklı teknikler kullanıyoruz. Bunlar,

  • Trim labioplasti,

  • Radyofrekans labioplasti,

  • Lazer labioplasti,

  • Wedge labioplasti,

  • Deepitelizasyon labioplasti  dir.

Bu ameliyatlar hakkında ayrıntılı bilgi labioplasti teknikleri sayfamızda mevcuttur. 

Labioplasti Seçenekleri

Labioplasti ameliyatı kişinin isteğine göre şekillendirilebilir. Küçültme işlemi az ya da çok yapılabilir. Klitorise kişinin isteğine göre müdahale edilebilir. İşte bu hedef görüntüye göre labioplasti ameliyatını sınıflarsak eğer en sık iki tip karşımıza çıkar. 

  1. Dolly Vajina Estetiği – Dolly Labioplasti

  2. Hibrit Labioplasti

Simetri sağlamak için yaptığım küçük müdahaleleri de 3. madde olarak ekleyebiliriz aslında ama genel olarak 2 hedefe odaklanmış durumdayız. Dolly vajina estetiği mi yapalım yoksa hibrit labioplasti mi yapalım. 

Dolly vajina estetiği görünümü dış dudakların iç dudakları tamamen örtmesi üzerine kullandığımız bir terimdir. Dolly vajina estetiği görünümünü elde etmek için ameliyat sırasında iç dudakları olabilecek maksimum şekilde küçültürüz. 

Hibrit labioplasti seçiminde iç dudakları daha makul bir şekilde küçültürüz. İç dudaklar dış dudakların arasında az miktarda görünür. 

Labioplastinin Faydaları?

Labioplasti sonrasında genital bölgedeki ıslaklık ortadan kalkar, kötü koku olmaz, kot pantolon giyerken sıkışma, ağrı olmaz, bikini giyildiğinde çıkıntı şeklinde bir görünüm olmaz. İdrar yaparken idrar yönünde sapmalar olmaz. İdrardan yaptıktan sonra genital bölge daha kolay kurutulur. 

Sonuçta bir ameliyat geçireceksiniz. Her ameliyatta olduğu gibi bu ameliyatın da riskleri var. Riskler ve komplikasyonlar hakkında bilgi almak isterseniz 

Labioplasti Komplikasyonları 

sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.  

Labioplasti Süreci

Kimse aniden labioplasti olmaya karar vermez. Yıllar içerisinde olgunlaşan bir fikirdir bu. Sonunda karar süreci başlar. 

Karar verdikten sonra sizi muayene etmem gerekir. Muayene süreci ile ilgili bilgilere İlk Muayene sayfamdan ulaşabilirsiniz. 

Muayene olduktan sonra labioplasti ameliyatına karar verirseniz 

hastane seçimi, 

ameliyat tarihinin belirlenmesi 

aşamasına geçeriz. 

Ameliyatta hangi anestezi yöntemini uygulayacağımız konusunda ayrıntılı bir şekilde konuşuruz. Labioplasti için hangi anestezi şeklini tercih edebileceğinize dair ayrıntılı bilgileri Anestezi Tercihi sayfamda bulacaksınız. 

Labioplasti ameliyatında sizleri neler bekliyor,

ameliyattan sonra serviste neler olacak,

ne zaman hastaneden çıkacaksınız,

evde nasıl bir bakım uygulamanız gerek,

labioplasti kontrollerine ne sıklıkla gelmeniz gerekiyor gibi konuları da ilgili sayfalardan okuyabilirsiniz. 

Labioplasti Ücretleri

Yapılacak olan ameliyatın ciddiyetine, ameliyatın yapılacağı hastaneye ve labioplasti ile birlikte yapılacak diğer ameliyatlara göre ücretler değişkenlik gösterir. Klitoris ile ilgili yapılacak olan işlemler ayrıca ücretlendirilmez. Klitoris estetiği labioplasti ameliyatı ile birlikte değerlendirilir. Ameliyat fiyatlarımız gizli değil. Sağlık Bakanlığı kuralları sebebi ile sitemizde fiyat bilgisi paylaşamıyoruz. Tüm kozmetik operasyonların fiyatları konusunda ayrıntılı bilgi almak isterseniz

Yasemin Hanım ve 

Şimal Hanım‘a 

ulaşabilirsiniz.

Labioplasti İle Birlikte Başka Bir Ameliyat Yapılabilir Mi?

Evet, beraberinde dış dudak estetiği, 

klitoris estetiği

vajina daraltma

kızlık zarı dikimi 

gibi ameliyatlar da yapılabilir. 

Evet yapabilirsiniz, labioplasti geçirmek normal doğuma engel değildir. Labioplastide iç dudaklar küçültüyoruz doğum kanalı ile ilgili bir işlem yapmıyoruz.

Asla yaşamazsınız, Hatta yapılan çalışmalar labioplasti sonrası klitoris çevresindeki fazla dokunun azaltılması ile cinsel ilişkide daha fazla zevk alındığını, orgazma daha kolay ulaşıldığını gösteriyor.

Labioplasti ameliyatı olduğum anlaşılır mı?

Bu konuda deneyimli bir doktor belki anlayabilir. Ameliyatınızda ciddi bir komplikasyon gelişmemişse, şekil bozukluğu olmamışsa labioplasti olduğunuz anlaşılmaz.

Ameliyattan 6 hafta sonra olabilir. Tam iyileşme olmadan ilişkiye girerseniz dikişlerde açılmalar olabilir, enfeksiyon riski artar. 

Evet yapılabilir, aynı seansta hem labioplasti hem klitoris estetiği (hudoplasti) hem dış dudak estetiği (labium majus plasty) hem de vajina daraltma ameliyatı yapılabilir.

Evet yapılabilir. Ameliyatı yaptığımız bölge ile kızlık zarına uzaktır. O yüzden bakire kızlarda labioplasti güvenli bir şekilde yapılabilir.

Hayır sarkmaz, fazla dokunun alındığı yerde yeniden doku büyümesi ve iç dudaklarda sarkma görülmez.

Labioplasti ameliyatında iyileşme süreci genellikle ilk 4-6 haftada tamamlanır. 

Labioplasti dikişleri  alınmaz, çünkü kendiliğinden eriyebilen dikişler kullanırız. Tek bir şartla alınabilir. O da nadiren dikişlerin erimesinin geciktiği durumlarda iz kalmasın diye alabiliyoruz. Ama genel kural olarak almayız.

Yazın ortasında ameliyat olup havuzdan denizden mahrum kalayım derseniz yazın da olur. Ameliyat sonrası 6 haftalık iyileşme sürecini düşünürsek kış aylarını tercih etmeniz sizin için daha uygun olacaktır. 

Adetliyken labioplasti olmak enfeksiyon riskini bir miktar artırır. Mümkünse adet bittikten hemen sonraya planlamak uygundur. Ama diyelim ki yurtdışından geldiniz, ameliyat günü başlayan zamansız bir kanama için ameliyatı ertelemeyebiliriz. 

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir