labioplasti.com.tr sitesi ana sayfa header dr eser ağar logosu

Lazerle Çatlak Tedavisi

labioplasti.com.tr sitesi lazerle çatlak tedavisi sayfası tema görseli
  • 06/02/2022

Cilt Çatlağı Nedir?

Öncelik cilt çatlağı nedir konusu ile başlayalım. Cilt çatlaklarını çoğunlukla hamilelik çatlakları olarak  biliyoruz. Ancak çatlaklar genç kızlarda ve vücut geliştirmeyle uğraşan erkeklerde dahi olabilen bir durum. Burada cildin hızlı gerilmesine bağlı, gerilmeye ayak uyduramayarak çatlamasını ifade ediyoruz. Hamileliklerde hızlı kilo alma durumunda hızlı gerilen bölgelerde, vücut geliştirmecilerin bulking dönemlerinde ciltte hızlı gerilme olduğu için cilt altı bağ dokusunda ve ciltte çatlaklar meydana geliyor ve dokuda ayrışma meydana geliyor. İnflamasyon azaldıktan sonra bir miktar düzelme olsa da ciltteki bu ayrışma maalesef kalıcı bir durum. 

Lazer ile Çatlak Tedavisi

Cilt çatlaklarının tedavisinde doku kaybı olan bölgeye kontrollü hasar oluşturuyoruz. Lazer imkanı olmayan merkezlerde dermapen, plazmapen, dermoroller gibi aletlerle kontrollü hasar oluşturmaya çalışılıyor. Bu yöntemlerin hiçbirisi fraksiyonel lazer kadar etkili değil. Çünkü lazerin oluşturduğu mikrotravma dokunun derinliklerine kadar kanama olmadan ilerleyebiliyor bu nedenle çok daha etkili. Oluşturulan bu hasara vücudumuz savunma hücreleri gönderiyor. Savunma hücreleri o bölgeyi onarırıyor ve fibroblastlar oluşuyor. Oluşan fibroblastlar kollajen sentezliyor. Doku kaybı olan, çatlamış bölgeyi doldurmak için kollajene ihtiyacımız var. Kollajen olşunca çatlakta bir miktar daralma ve çatlağın iki kenarının birbirine yaklaştığını görüyoruz. İzler tamamen ortadan yok olmuyor, çizgi şeklinde bir iz kalıyor. Bence bu bile yeterli. Sonuçta hangi yara izini tamamen yok edebiliyoruz ki. Lazerle vajina beyazlatma işlemi gibi seanslar halinde uygulanan bir işlem. Öğle tatilinde bile gelebilirsiniz. Çatlakların olduğu bölge çok derin ise krem şeklinde lokal anestezi uyguluyoruz. 10-15 dakika bekliyoruz. Daha sonra lazeri uyguluyoruz. Çatlak ne kadar yaygınsa işlem o derece uzun sürüyor. İşlemden sonra normal hayatınıza dönebiliyorsunuz. Banyoya girebiliyorsunuz.  Seanslar 3-4 hafta arayla tekrarlanıyor. Aşağıdaki resimde çatlak tedavisinden önce ve sonra cildin yaşadığı değişimi sizlere göstermek istedim. Bu hasta benim hastam. Fotoğrafı kendim çektim. 2 seans lazer sonrası ciltteki değişim bu şekilde. İzler tamamen kaybolmuyor ama tolere edilebilir hale geliyor. 

 

Çatlaklar en çok hamilelerde karın bölgesinde, hızlı kilo alan kişilerde gözleniyor. Vücut geliştirmecilerde en sık deltoid kasın ön tarafında, biseps kasının üzerindeki ciltte çatlaklar oluyor. 

 

labioplasti.com.tr sitesi lazerle çatlak tedavisi sayfası tema görseli
Videoyu oynat

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir