labioplasti.com.tr sitesi ana sayfa header dr eser ağar logosu

Normal Klitoris Nasıl Olur?

labioplasti.com.tr. sitesi normal klitoris nasıl olur makalesi tema fotoğrafı
  • 06/02/2022

Klitoris, iç dudakların üst kısımda birleştiği yerde yer alır. Normal klitorise dışarıdan baktığımızda üzeri ince bir cilt dokusu ile örtülüdür, bu cilde preputium, prepüsyal doku, prepüsyum denilir.  Dışarıdan bakıldığında klitorisin sadece baş (glans) kısmı izlenir ve bu kısmın boyutu kişiden kişiye değişkenlik gösterir. Klitorisin diğer kısımları içeride kalır ve üzerindeki prepüsyal cilt kaydırılsa bile gözle görülmez.  Aşağıdaki gördüğünüz gibi normal klitoris bacakları ters Y harfi şeklindedir ve vajina girişini iki yandan sarar.  

Anatomiyi öğrendiğimize göre artık vajinal orgazm ile klitoral orgazmı sanki ayrı şeylermiş gibi değerlendirmenin yanlış olduğunu da görmüş oldunuz. Vajinal yolla orgazm da aslında klitoris uyarısı ile gerçekleşir, yani aslında ikisi de klitoral orgazmdır. 

Yazının bundan sonraki kısımlarında klitoris glansını, klitoris olarak, klitoris glansını örten cilt dokusunu ise prepüsyum olarak isimlendireceğim. Zira estetik operasyonda bizi ilgilendiren kısım burası. Klitorise eskiden bızır da denilirdi. Bu tabir bana tuhaf ve komik geliyor. Bence kullanımdan kalksın. Bızır nedir ya 😊

Öncelikle şu ayrımı iyi yapmamız lazım

Klitoris büyüklüğü doğuştan olabileceği gibi hormonal bozukluklara bağlı olarak ergenlikten sonra da oluşabilir. Konjenital adrenal hiperplazi, 5 alfa redüktaz eksikliği ve vücut geliştirme için dışarıdan alınan testosteron  hormonu klitorisin kendisinde büyüme yapabilir. Eğer böyle bir durum varsa aşağıdaki şekilde bir görüntü oluşur. 

Klitoris normal boyutta olsa da klitorisi örten prepüsyumun (cilt tabakası) yoğun, kalın, büyük ve hacimli olması istenmeyen bir durumdur. Hem görüntü hem de cinsel yaşam açısından dezavantaj yaratır. Cinsel uyarıyı engeller, orgazma gidiş süresini uzatır. Aşağıda prepüsyum fazlalığı örneği göreceksiniz. 

Labioplasti yapılırken eğer aynı oranda klitoris prepüsyumu küçültülmez ise mikropenis görünümü oluşabilir. Hoş bir görüntü olmaz. 

Klitoris estetiği (hudoplasti) ile ilgili normallerimiz ne olmalı? 
  • Bikini giyilince dışarıdan çıkıntı şeklinde bir görüntü olmamalı,
  • İlişki sırasında kolay ulaşılabilir olmalı
  • İç dudak boyutları ile orantılı olmalı
  • Prepüsyum klitorisi bir miktar örtmeli ama üzerindeki doku ince olmalı

 

İlgili Makaleler

Klitoris Estetiği Nedir?

Klitoris Nedir? Klitoris kadın genital bölgesinin ve cinsel yaşamının en önemli organıdır. İç dudakların üst…

Normal Klitoris Nasıl Olur?

Klitoris, iç dudakların üst kısımda birleştiği yerde yer alır. Normal klitorise dışarıdan baktığımızda üzeri ince…

Klitoris Estetiği Süreci

Klitoris estetiğini çoğunlukla labioplasti ile birlikte yaptığımızdan süreci labioplasti ile tamamen aynıdır. Operasyon süreci ile…

Klitoris Estetiği Kimlere Yapılır?

Bu konuyu yasal zeminde değerlendireceksek, klitoris estetiği 18 yaşının üzerinde herkese yapılabilir. Yalnız, 18 yaş…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir